Απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να εκπαιδευτούν στις τεχνικές διόρθωσης και επιμέλειας γραπτού, ψηφιακού και σελιδοποιημένου κειμένου, με σκοπό να γίνουν επαγγελματίες διορθωτές και επιμελητές.

Συμπληρώστε τα στοιχεία σας στη φόρμα που θα βρείτε παρακάτω, για να λάβετε τον αναλυτικό οδηγό του σεμιναρίου.

Το σεμινάριο διαφέρει σε μεγάλο βαθμό από άλλα σεμινάρια του είδους του διότι:

• καλύπτει τη διόρθωση και την επιμέλεια ως διακριτές διαδικασίες τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο, ώστε να υπάρχει η απαιτούμενη εμβάθυνση σε καθεμία και επαρκής εκπαίδευση
  • παρουσιάζει τις διαφορές μεταξύ της επιμέλειας γραπτού ασελιδοποίητου κειμένου, σελιδοποιημένων τυπογραφικών δοκιμίων και ηλεκτρονικού κειμένου κι έτσι καλύπτει όλες τις περιπτώσεις έργων επιμέλειας που μπορεί να αναλάβει ένας επαγγελματίας
  • εκπαιδεύει στα εργαλεία και στις τεχνικές επιτάχυνσης και αυτοματοποίησης στην επιμέλεια και τη διόρθωση ψηφιακού κειμένου.

Διάρκεια:

14 εβδομάδες, με δυνατότητα επέκτασης στις 18 εβδομάδες.

• ο ρόλος της διόρθωσης, της αναθεώρησης και της επιμέλειας
  • στάδια διόρθωσης και επιμέλειας
  • χρήση συμβόλων για την επισήμανση λαθών
  • βοηθήματα και εργαλεία του διορθωτή και του επιμελητή
  • τύποι λαθών και μεθοδολογία αντιμετώπισής τους
  • συχνά λάθη στη χρήση της ελληνικής
  • διόρθωση και επιμέλεια διαφορετικών ειδών κειμένου (ελληνικό, μεταφρασμένο, λογοτεχνικό, επιστημονικό)
  • διαφορές μεταξύ επιμέλειας τυπογραφικών δοκιμίων και ηλεκτρονικού κειμένου
  • πρακτική εξάσκηση με ασκήσεις διόρθωσης και επιμέλειας ελληνικών και μεταφρασμένων αποσπασμάτων
  • τεχνικές και εργαλεία ομαδοποίησης και αυτοματοποίησης διορθώσεων σε ψηφιακό κείμενο
  • αρχές επαγγελματικής δεοντολογίας
  • πρακτικές συμβουλές εισόδου στην αγορά εργασίας

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όσους έχουν πτυχίο πανεπιστημιακής σχολής, κατέχουν πολύ καλά την ελληνική γλώσσα, γνωρίζουν σε ικανοποιητικό επίπεδο αγγλικά και -το σημαντικότερο!- αγαπούν το βιβλίο και γενικά τον γραπτό λόγο.

Περίοδοι εγγραφών:

Οκτώβριος και Φεβρουάριος.