Ελίνα Συμσερίδου

Η Ελίνα Συμσερίδου είναι μεταφράστρια, με γλώσσες εργασίας την αγγλική, τη γαλλική, την ιταλική και την ελληνική και διδάσκει μετάφραση ειδικών κειμένων από τα γαλλικά και τα αγγλικά προς τα ελληνικά. Είναι διδάκτωρ Εφαρμοσμένης Μεταφρασεολογίας, του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ. Eίναι κάτοχος προπτυχιακού και μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών στην επαγγελματική μετάφραση, από το Institut de Traducteurs, d’Interprètes et de Relations Internationales του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου και  πτυχιούχος του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ. Στα ερευνητικά της ενδιαφέροντα συγκαταλέγονται η διδακτική της ειδικής μετάφρασης, με έμφαση στην κατασκευή και χρήση ad hoc σωμάτων κειμένων, και η ανάπτυξη διδακτικών προσεγγίσεων με τη χρήση υπολογιστικών και δικτυακών τεχνολογιών.