Φιόνα Καραμπατσάκη

Η Φιόνα Καραμπατσάκη είναι πτυχιούχος του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του Παντείου Πανεπιστημίου. Είναι δίγλωσση (Αγγλικά και Ελληνικά) και γνωρίζει πολύ καλά Ισπανικά και Γαλλικά. Ασχολείται με τη μετάφραση από το 1996, αρχικά ερασιτεχνικά και παράλληλα με τη διδασκαλία αγγλικών σε παιδιά σχολικής και προσχολικής ηλικίας. Από το 2001 παρέχει επισήμως υπηρεσίες μετάφρασης, διερμηνείας και επιμέλειας κειμένου σε πολλούς και διαφόρους φορείς του ιδιωτικού και του ευρύτερου δημοσίου τομέα (μεταφραστικά γραφεία, ιδιώτες, επιχειρήσεις, ΜΚΟ, υπουργεία, παγκόσμιοι οργανισμοί, κ.α.), με ειδίκευση στην τεχνική και την αντίστροφη μετάφραση (ελληνικά προς αγγλικά). Το 2010 ολοκλήρωσε τοΣύγχρονο Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Μεταφραστών Μονοετές+ με άριστα.