Σταυρούλα Σοκόλη

Η Σταυρούλα Σοκόλη είναι διδάκτωρ Μεταφρασεολογίας του Universitat Autònoma de Barcelona και πτυχιούχος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Ασχολείται με την έρευνα στην οπτικοακουστική μετάφραση και τη χρήση της στην εκμάθηση ξένων γλωσσών από το 2001 και έχει δημοσιεύσει πάνω από 20 σχετικά άρθρα. Έχει αναλάβει τη διδασκαλία στις ενότητες εργαλείων υποτιτλισμού στα μεταπτυχιακά προγράμματα “Μετάφραση και ΤΠΕ” του Universitat Autònoma de Barcelona από το 2003, και “Οπτικοακουστική Μετάφραση” του Universitat Pompeu Fabra της Βαρκελώνης από το 2012. Διδάσκει στο προπτυχιακό πρόγραμμα “Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός” στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο από το 2006. Έχει συντονίσει τα ευρωπαϊκά προγράμματα LeViS (2006-2008) και ClipFlair (2011-2014) και συνεργάζεται με το ΙΤΥΕ Διόφαντος στην προσέλκυση και τον συντονισμό χρηματοδοτούμενων ερευνητικών έργων. Από το 2020 είναι μέλος του επιστημονικού συμβουλίου του Poool, του ευρετηρίου επαγγελματιών της οπτικοακουστικής επιχώριας προσαρμογής. Τέλος, συνεργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας με την εταιρεία υποτιτλισμού Deluxe από το 2001 καθώς και με μεταφραστικά γραφεία της Ισπανίας.

Ομιλίες