Πένυ Μητσοπούλου

Η Πένυ Μητσοπούλου είναι απόφοιτος της Νομικής Σχολής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και αριστούχος του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Στο παρελθόν, παρακολούθησε το Μονοετές Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Μεταφραστών και το σεμινάριο Νομικής Μετάφρασης και Ορολογίας στη meta|φραση. Επί του παρόντος, φοιτά στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Εκπαίδευση Ενηλίκων (ΕΚΕ)» του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου. Από το 2007 έως το 2021 εργάστηκε ως δικηγόρος με ειδίκευση στο Αστικό και το Εμπορικό-Τραπεζικό Δίκαιο. Πλέον ασχολείται αποκλειστικά με τη μετάφραση νομικών και οικονομικών κειμένων, αλλά και με την εκπαίδευση μεταφραστών, καθώς έχει αναλάβει τον συντονισμό του Ασύγχρονου Προγράμματος Εκπαίδευσης Μεταφραστών στη meta|φραση.