Εμμανουέλα Πατηνιωτάκη

Η Εμμανουέλα Πατηνιωτάκη είναι απόφοιτος του Αγγλικού Τμήματος του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κάτοχος MSc στην Εξειδικευμένη Μετάφραση και τις Μεταφραστικές Τεχνολογίες και κάτοχος PhD στην Καθολικά Προσβάσιμη Εκπαίδευση με χρήση Υποστηρικτικών Τεχνολογιών και πρακτικών Οπτικοακουστικής Μετάφρασης. Δραστηριοποιείται στον χώρο της Μετάφρασης και του Εξελληνισμού από το 2006, ασχολείται με τον τομέα της Οπτικοακουστικής Προσβασιμότητας από το 2011 και είναι μέλος της Κίνησης Ανάπηρων Καλλιτεχνών, με την οποία ξεκίνησαν πρωτοπόρα και εξελίσσουν συστηματικά τις καθολικά προσβάσιμες θεατρικές παραστάσεις και κινηματογραφικές προβολές στην Ελλάδα. Διδάσκει Μεταφραστικές Τεχνολογίες, Γλωσσικό Αυτοματισμό, Υπηρεσίες Προσβασιμότητας και Οπτικοακουστική Μετάφραση στο University College London και παραδίδει μαθήματα ως καλεσμένη εκπαιδευτικός σε διάφορα άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Ως ερευνήτρια, ασχολείται με τα παραπάνω πεδία, εστιάζοντας στη δημιουργία Νέων Μέσων Προσβασιμότητας και το σχεδιασμό Περιβαλλόντων Καθολικής Προσβασιμότητας, καθώς και με την Μετάφραση σε περιπτώσεις Κρίσης και είναι μέλος του INTERACT Crisis Translation Network.