Όλγα Παπαδοπούλου

Η Όλγα Παπαδοπούλου είναι μεταφράστρια & διερμηνέας, τακτικό μέλος της ΠΕΕΜΠΙΠ (Πανελλήνια Ένωση Μεταφραστών Πτυχιούχων Ιονίου Πανεπιστημίου) και πάρεδρο μέλος του ΣΥ.ΔΙ.Σ.Ε (Σύνδεσμος Διερμηνέων Συνεδρίων Ελλάδος). Είναι απόφοιτος του Τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου, με ειδίκευση στη νομική, οικονομική & λογοτεχνική μετάφραση, κάτοχος Master II Διερμηνείας Συνεδρίων από το Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου (Itiri) και κάτοχος Master II LLCER Μετάφρασης και Νεοελληνικών Σπουδών από το Πανεπιστήμιο Paul Valéry του Μονπελιέ. Από το 2019 είναι Υποψήφια Διδάκτορας του Ιονίου Πανεπιστημίου. Μέχρι σήμερα, στο πλαίσιο της συνεχούς επιμόρφωσής της, έχει παρακολουθήσει επαγγελματικά σεμινάρια μετάφρασης, ορολογίας και επιμέλειας, καθώς και μαθήματα ιταλικής γλώσσας και πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο της Σιένα. Από το 2014 διατηρεί την επαγγελματική της έδρα στον Πειραιά και συνεργάζεται με ιδιώτες, δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς, μεταφραστικά γραφεία και εταιρίες.