Ευγενία Βασιλοπούλου

Η Ευγενία Βασιλοπούλου αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών και ειδικεύθηκε στην Αναισθησιολογία. Είναι κάτοχος του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών Διεθνής Ιατρική – Διαχείριση Κρίσεων Υγείας από την Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ. Σε αυτό το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών διετέλεσε μετέπειτα επιστημονικός συνεργάτης, στην κατεύθυνση της Ιατρικής Καταστροφών. Μετά από 16 χρόνια εργασίας ως αναισθησιολόγος, αποφάσισε να εγκαταλείψει τις χειρουργικές αίθουσες και να αφοσιωθεί στον κόσμο των λέξεων. Ολοκλήρωσε το 2013 το Ασύγχρονο Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Μεταφραστών εξ Αποστάσεως στη meta|φραση και εργάζεται έκτοτε αποκλειστικά ως μεταφράστρια ιατρικών κειμένων. Από το 2016 και μετά διδάσκει στη meta|φραση το σεμινάριο Ιατρικής Μετάφρασης και Ορολογίας.