Απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να εκπαιδευτούν στις τεχνικές διόρθωσης και επιμέλειας γραπτού, ψηφιακού και σελιδοποιημένου κειμένου, με σκοπό να γίνουν επαγγελματίες διορθωτές και επιμελητές.

Το σεμινάριο διαφέρει σε μεγάλο βαθμό από άλλα σεμινάρια του είδους του διότι:

• καλύπτει τη διόρθωση και την επιμέλεια ως διακριτές διαδικασίες τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο, ώστε να υπάρχει η απαιτούμενη εμβάθυνση σε καθεμία και επαρκής εκπαίδευση
  • παρουσιάζει τις διαφορές μεταξύ της επιμέλειας γραπτού ασελιδοποίητου κειμένου, σελιδοποιημένων τυπογραφικών δοκιμίων και ηλεκτρονικού κειμένου κι έτσι καλύπτει όλες τις περιπτώσεις έργων επιμέλειας που μπορεί να αναλάβει ένας επαγγελματίας
  • εκπαιδεύει στα εργαλεία και στις τεχνικές επιτάχυνσης και αυτοματοποίησης στην επιμέλεια και τη διόρθωση ψηφιακού κειμένου.

Συμπληρώστε τα στοιχεία σας στη φόρμα που θα βρείτε παρακάτω, για να λάβετε το ενημερωτικό έντυπο του σεμιναρίου.

Φοίτηση 14 εβδομάδων, με δύο 3ωρα μαθήματα την εβδομάδα.

• ο ρόλος της διόρθωσης, της αναθεώρησης και της επιμέλειας
  • στάδια διόρθωσης και επιμέλειας
  • χρήση συμβόλων για την επισήμανση λαθών
  • βοηθήματα και εργαλεία του διορθωτή και του επιμελητή
  • τύποι λαθών και μεθοδολογία αντιμετώπισής τους
  • συχνά λάθη στη χρήση της ελληνικής
  • διόρθωση και επιμέλεια διαφορετικών ειδών κειμένου (ελληνικό, μεταφρασμένο, λογοτεχνικό, επιστημονικό)
  • βασικές αρχές τυπογραφίας και σελιδοποίησης
  • διαφορές μεταξύ επιμέλειας τυπογραφικών δοκιμίων και ηλεκτρονικού κειμένου
  • πρακτική εξάσκηση με ασκήσεις διόρθωσης και επιμέλειας ελληνικών και μεταφρασμένων αποσπασμάτων
  • τεχνικές και εργαλεία ομαδοποίησης και αυτοματοποίησης διορθώσεων σε ψηφιακό κείμενο
  • αρχές επαγγελματικής δεοντολογίας
  • πρακτικές συμβουλές εισόδου στην αγορά εργασίας

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου οργανώνονται επισκέψεις από:

α) Γραφίστες/σελιδοποιούς, με σκοπό την αναλυτική παρουσίαση της τυπογραφικής επιμέλειας, με έμφαση σε θέματα σελιδοποίησης και αισθητικής του βιβλίου ως αντικειμένου.

β) Εκδότες, μεταφραστές, συγγραφείς και επιμελητές, με σκοπό τη συζήτηση για όλα τα στάδια της παραγωγής ενός βιβλίου και την αγορά του βιβλίου γενικότερα.

Απώτερος σκοπός των επισκέψεων αυτών είναι ο εμπλουτισμός των γνώσεων των συμμετεχόντων με πληροφορίες που θα έχουν άμεση εφαρμογή στη δουλειά τους ως επιμελητών.

EditingSeminar BigMeeting

Σε προηγούμενα σεμινάρια είχαν προσκληθεί και συμμετάσχει οι παρακάτω:

Επιμελητές: Νατάσα Φουντουλάκη, Κώστας Σπαθαράκης, Φίλια Μπουγιούκου, Μιχάλης Λαλιώτης.

Μεταφραστές: Κωνσταντίνα Τριανταφυλλοπούλου, Βασίλης Μπαμπούρης, Χίλντα Παπαδημητρίου, Θοδωρής Δρίτσας.

Συγγραφείς: Ευγενία Φακίνου, Πέτρος Κουτσιαμπασάκος, Βίκυ Θεοδωροπούλου, Ζέφη Κόλια, Μάρω Δούκα, Έλενα Χατζηιωάννου.

Εκδότες: Αργύρης Καστανιώτης (Καστανιώτης), Αναστασία Λαμπρία (Ποταμός), Μάγκυ Μίνογλου (Κριτική), Περικλής Δουβίτσας (Νεφέλη), Βασίλης Γραμμέλης (ΚΨΜ), Μιχάλης Παπαρούνης (Futura).

Το σεμινάριο απευθύνεται σε όσους έχουν πτυχίο πανεπιστημιακής σχολής, κατέχουν πολύ καλά την ελληνική γλώσσα, γνωρίζουν σε ικανοποιητικό επίπεδο αγγλικά και -το σημαντικότερο!- αγαπούν το βιβλίο και γενικά τον γραπτό λόγο.

Επιμέλεια και διόρθωση και SDL Trados Studio

Οι σπουδαστές που θα παρακολουθήσουν μέσα σε διάστημα 12 μηνών α) το σεμινάριο SDL Trados Studio Pro 2017 ή το σεμινάριο SDL Trados Studio Advanced και β) ένα από τα ακόλουθα σεμινάρια (Τεχνική Μετάφραση & Ορολογία / Ιατρική Μετάφραση & Ορολογία / Νομική Μετάφραση & Ορολογία / Επιμέλεια και διόρθωση γραπτού, ψηφιακού και σελιδοποιημένου κειμένου) αποκτούν τα παρακάτω προνόμια:

• δωρεάν συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης του λογισμικού
    • έκπτωση 15% στα δίδακτρα του σεμιναρίου SDL Trados Studio που θα επιλέξουν

20 Φεβρουαρίου 2018

• Τα δίδακτρα μπορούν να καλυφθούν από το πρόγραμμα ΛΑΕΚ 0,24%!
    • Στο πλαίσιο του σεμιναρίου οργανώνονται επισκέψεις από επαγγελματίες εκδότες, μεταφραστές, συγγραφείς, επιμελητές και γραφίστες/σελιδοποιούς.