Επάγγελμα: Μετάφραση

φοίτηση
σύγχρονη
διδάσκουν

Το σεμινάριο απευθύνεται σε απόφοιτους μεταφραστικών σχολών και σε μεταφραστές που επιδιώκουν να εδραιωθούν στην εγχώρια και τη διεθνή αγορά και να γίνουν επιτυχημένοι επαγγελματίες.

Μέσα από πρακτικές παρουσιάσεις και ασκήσεις, οι συμμετέχοντες έχουν τη δυνατότητα να φτιάξουν επαγγελματική κάρτα και CV, να καταρτίσουν ετήσιο προϋπολογισμό εσόδων–εξόδων, να καταθέσουν προτάσεις για την ανάληψη μεταφραστικών έργων, καθώς και να μάθουν πώς μπορούν να αποκτήσουν πλεονέκτημα έναντι των ανταγωνιστών τους σε κάθε πτυχή της επαγγελματικής δραστηριότητας του μεταφραστή.

Συναινώ στη διατήρηση των παραπάνω στοιχείων μου από τη meta|φραση, ώστε η σχολή να με ενημερώνει για σεμινάρια, προγράμματα, εκδηλώσεις κ.ά

ΝαιΌχι

Δομή

Φοίτηση 5 ημερών (πέντε 3ωρα μαθήματα).

• οργάνωση γραφείου
    • τεχνικός εξοπλισμός και λογισμικό
    • ασφάλιση
    • έναρξη επαγγέλματος και φορολόγηση
    • οικονομική και λογιστική διαχείριση
    • υπολογισμός αμοιβών
    • ενδοκοινοτικές και εξωκοινοτικές συναλλαγές
    • δημιουργία εταιρικού προφίλ
    • δημιουργία και αποστολή CV
    • δημιουργία και διαχείριση επαγγελματικού ιστολογίου
    • προώθηση σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης
    • συμμετοχή σε πλατφόρμες δικτύωσης επαγγελματιών μεταφραστών
    • επαφές και διαπραγματεύσεις με πελάτες
    • συμφωνητικά και λοιπά νομικά έγγραφα
    • διά βίου εκπαίδευση και εξειδίκευση
    • εγγραφή σε επαγγελματικούς συλλόγους.

Πλατφόρμα διδασκαλίας

Τα μαθήματα γίνονται μέσω της πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων Zoom.

Οικονομικά οφέλη

• Όσοι έχουν παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο στη σχολή μας στο διάστημα των δύο τελευταίων ακαδημαϊκών ετών δικαιούνται έκπτωση 45% στα δίδακτρα.
    • Ειδικές εκπτώσεις για κατηγορίες σπουδαστών. Επικοινωνήστε με τη Γραμματεία για να ενημερωθείτε σχετικά.
    • Στους συμμετέχοντες χορηγείται η Κάρτα Σπουδαστή, η οποία εξασφαλίζει σημαντικές εκπτώσεις σε λεξικά και βιβλία μεταφραστικού ενδιαφέροντος στα βιβλιοπωλεία αρκετών εκδοτών.