Γιώργος Ανδρουλιδάκης

Ο Γιώργος Ανδρουλιδάκης σπούδασε Μετάφραση και Μεταφρασεολογία στο Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου (γλώσσες εργασίας: αγγλικά και γερμανικά), καθώς και Μεταφρασεολογία, Λεξικολογία και Λεξικογραφία στο Τμήμα Μετάφρασης και Διερμηνείας του Πανεπιστημίου Χαϊδελβέργης (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg, Institut für Übersetzen und Dolmetschen). Στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών εκπόνησε τη διδακτορική διατριβή του με αντικείμενο τη δίγλωσση και πολύγλωσση λεξικογραφία γύρω από το ζεύγος της νέας ελληνικής και της γερμανικής. Στο ίδιο Τμήμα δίδαξε έπειτα τα μαθήματα «Λεξικολογία», «Εισαγωγή στη Θεωρία και Πρακτική της Μετάφρασης», «Μετάφραση Λογοτεχνικών Κειμένων και Δοκιμίων» και «Κριτική Λογοτεχνικής Μετάφρασης». Για δύο και πλέον δεκαετίες χρημάτισε επιμελητής εκδόσεων στο Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης, ενώ συνεργάστηκε επίσης με άλλους εκδοτικούς οίκους (ενδεικτικά: Εκδόσεις Γνώση, Εκδόσεις Πατάκη, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης) ως μεταφραστής, επιμελητής εκδόσεων και λεξικογράφος.