Ιωάννα Αγγελάκη

Η Ιωάννα Αγγελάκη είναι απόφοιτος του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη Μετάφραση  και Μεταφρασεολογία από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εκτός από τα Γερμανικά γνωρίζει άριστα Αγγλικά, καθώς και πολύ καλά Γαλλικά και Ιταλικά. Από το 1993 εργάζεται ως καθηγήτρια Γερμανικών. Από το 2000 έως το 2008 συνεργάστηκε με τον εκδοτικό οίκο Εμπειρία, για λογαριασμό του οποίου μετέφρασε πολυάριθμα βιβλία από τα Γερμανικά και τα Αγγλικά. Από το 2015 συνεργάζεται ως μεταφράστρια με τον εκδοτικό οίκο Μίνωας. Οι γλώσσες εργασίας της είναι τα Γερμανικά και τα Αγγλικά.