Παναγιώτα Φρυτζαλά

Η Παναγιώτα Φρυτζαλά είναι απόφοιτος του Ιονίου Πανεπιστημίου με ειδίκευση στη Μετάφραση, καθώς και του American College of Greece με ειδίκευση στο Marketing και στο Management. Είναι επίσης κάτοχος Μεταπτυχιακού στη Διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας (MA in TEFL/TESL) από το Πανεπιστήμιο του Birmingham. Είναι επίσημη μεταφράστρια και μέλος της ΠΕΕΜΠΙΠ (Πανελλήνια Ένωση Επαγγελματιών Μεταφραστών Πτυχιούχων Ιονίου Πανεπιστημίου). Εργάζεται ως καθηγήτρια αγγλικών-γαλλικών και μεταφράστρια από το 1995. Συνεργάστηκε με μεταφραστικά γραφεία ως εξωτερικός συνεργάτης και τα τελευταία χρόνια εργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας. Εξειδικεύτηκε στην οικονομική μετάφραση λόγω του δεύτερου πτυχίου της στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, αλλά έχει ασχοληθεί και με άλλα είδη μετάφρασης όπως νομική και τεχνική. Τέλος, ανέπτυξε και δίδαξε επί σειρά ετών ένα εισαγωγικό μάθημα στη μετάφραση σε ιδιωτικό κολέγιο στο πλαίσιο προπτυχιακών σπουδών στη διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας.